Topinambur – odżywcza bulwa Indian

ekologiczna uprawa topinamburu Lublin

Uprawiana od dziewiędziesiątych lat w naszym ekologicznym gospodarstwie na Lubelszczyźnie

Topinambur w naszym gospodarstwie pojawił się przeszło 20 lat temu. Na początku był uprawiany jako roślina osłonowa dla naszych ekologicznych plantacji żeń-szenia. Topinambur wyrasta na 2-3 m wysoko , wiec znakomicie chronił Żeńszeń przed wiatrami i słońcem. Słodkie bulwy też odciągały od bardziej wartościowego dla nas żeń-szenia: szkodniki myszy czy nornice. Z biegiem czasu zaczęliśmy dostrzegać też jego wartości lecznicze. Zgodnie z zasadą którą wyraził Hipokrates:

"Niech wasze jedzenie będzie lekarstwem a lekarstwo jedzeniem”

Odkrywcy Ameryki przywieźli do Europy różne egzotyczne rośliny. Wśród nich, podobną do słonecznika, uprawianą przez Indian, roślinę o nazwie topinambur. Jej podziemne bulwy od wieków były dla Indian zarówno pożywieniem, jak i lekarstwem. Pierwszym Europejczykiem, który jej skosztował był Krzysztof Kolumb. Później odkryli ją również w Ameryce Północnej francuscy kolonizatorzy. Z historii wiemy, że ta słodkawa roślina, przysmak Indian zamieszkujących Krainę Wielkich Jezior uratowała w 1612 roku od śmierci głodowej kanadyjskich osadników, gdy zajęte przez nich tereny nawiedziła straszna susza. Trzy lata później topinambur poświęcił papież jako roślinę ratującą od chorób i głodu.

Nie czekaj.

Odkryj zdrowotne właściwości topinambura.

Zapraszam do mojego sklepu po więcej szczegółów.
 

Topinambur (Helianthus tuberosus) znany jest obecnie w Polsce pod nazwą BULWA lub słonecznik bulwiasty. Uchodzi za roślinę pastewną. Jadalne są tylko jej rosnące pod ziemią bulwy o żółtobeżowej, białej lub różowej skórce. Z wyglądu przypominają guzowate ziemniaki lub korzeń imbiru. W smaku – gruszkę i ziemniak. Rosjanie nazywają ją zimnaja grusza. Można ją spożywać na surowo np. w sałatkach, ale także piec i gotować.

przepisy z topinamburu Lublin

topinambur Świdnik, topinambur sklep online Świdnik, ekologiczna uprawa topinamburu Świdnik, przepisy z topinamburu Świdnik, plantacja topinamburu Świdnik, sprzedaż topinamburu Świdnik, ekologiczne gospodarstwo Świdnik, topinambur Lublin, topinambur sklep online Lublin, ekologiczna uprawa topinamburu Lublin, przepisy z topinamburu Lublin, plantacja topinamburu Lublin, sprzedaż topinamburu Lublin, ekologiczne gospodarstwo Lublin, topinambur lubelskie, topinambur sklep online lubelskie, ekologiczna uprawa topinamburu lubelskie, przepisy z topinamburu lubelskie, plantacja topinamburu lubelskie, sprzedaż topinamburu lubelskie, ekologiczne gospodarstwo lubelskie

Liczba odwiedzin

082571

sprzedaż topinamburu Lublin

Strona korzysta z plików cookies i zapisuje pliki tymczasowe na Twoim komputerze. Pozostając na niej akceptujesz te warunki. Więcej TUTAJ.